Kik uralják a magyar kiskereskedelmet? A legnagyobb láncok forgalma és piaci súlya
A Lidl 2025-ben 1800 milliárd forint feletti bruttó forgalommal vezette a magyar FMCG-kiskereskedelmet, a Spar és a Kerekes-lánccal egyesült CBA előtt. A diszkontok súlya tíz év alatt a duplájára nőtt, miközben több nagy lánc veszteséges.
A magyar napi fogyasztási cikkek (FMCG) kiskereskedelmét néhány lánc uralja: a Trade magazin toplistája szerint a 14 legnagyobb lánc együttes bruttó forgalma 2025-ben meghaladta a 8800 milliárd forintot. Az élen a Lidl áll, több mint 600 milliárd forint előnnyel a második Spar előtt. A forgalom nő, a nyereség viszont sok láncnál eltűnt: a különadók és az árrésstop mellett 2025-ben több nagy szereplő is veszteséggel zárt.
Röviden
- 2025-ös bruttó forgalom (Trade magazin, előzetes): Lidl 1801,6, Spar 1185,5, CBA 911,0, Tesco 907,4, Coop 887,0 milliárd forint.
- A CBA a Kerekes-lánccal egyesülve 2015 óta először lett újra harmadik.
- A Penny 2025-ben először előzte meg az Aldit.
- A diszkontok (Lidl, Aldi, Penny) a kilenc legnagyobb lánc forgalmának 39 százalékát adták, 2015-ben még 19 százalékát.
- A Spar, az Aldi és a Penny 2025-ben, a Tesco a 2025/26-os üzleti évben veszteséges volt, a Lidl 34,6 milliárd forint adózott eredményt ért el.
A rangsor: ki mennyit forgalmaz?
A legismertebb hazai rangsort a Trade magazin állítja össze évente, a cégek saját adatközlése alapján, ahol ez hiányzik, becsléssel. Fontos tudni, hogy a lista bruttó (áfás) forgalmat mutat, és a láncok eltérő üzleti évvel dolgoznak: a Lidl és a Tesco üzleti éve például márciustól februárig tart. A 2025-ös adatok 2026 júniusában jelentek meg, előzetes számként; a bolthálózat adatai a 2024-es toplistából valók, mert a 2025-ös poszter üzletszámait nem találtuk nyilvánosan.
| Lánc | Bruttó forgalom 2025 (Mrd Ft, előzetes) | Bruttó forgalom 2024 (Mrd Ft) | Üzletek száma 2024 |
|---|---|---|---|
| Lidl | 1801,6 | 1611,3* | 214 |
| Spar (összes formátum) | 1185,5 | 1111,6 | 652 |
| CBA | 911,0 | 732,0 | 1998 |
| Tesco | 907,4 | 912,5* | 198 |
| Coop | 887,0 | 860,0 | 3593** |
| Penny | 678,5 | 627,7 | 238 |
| Aldi | 644,2 | 629,2 | 182 |
| Auchan | n. a. | 529,9 | 26 |
| Reál | n. a. | 466,4 | 933 |
| dm | n. a. | 244,2 | 262 |
| Rossmann | n. a. | 197,0 | 260 |
Forrás: Trade magazin FMCG kereskedelmi toplista 2024 (poszter) és a 2025-ös toplista sajtóban közölt előzetes adatai (MTI, 2026. június 1.). * Trade magazin-becslés. ** A Coop üzletszámában 1508 nem Coop-tagbolt is szerepel, amelyek a lánctól vásárolnak. A 2024-es CBA-adat a Kerekes-lánc nélkül értendő (Kerekes 2024: 148,2 Mrd Ft, 492 üzlet).
A 8–14. helyen a sorrend 2025-ben: Auchan, Reál, dm, Rossmann, Ecofamily (Napcsillag), Müller, Dél-100. A dm és az Ecofamily kétszámjegyű növekedést ért el.
Mire figyelj, ha a rangsort olvasod?
A láncok számai nem teljesen összehasonlíthatók, és a Trade magazin poszterének lábjegyzetei sok mindent megmagyaráznak:
- Tesco: a 907,4 milliárdos szám a VG szerint előzetes volt; a cég 2025/26-os beszámolója szerint áfa nélküli bevétele (bérleti díjakkal együtt) 741,4 milliárd forint lett. A HVG szerint a lánc forgalma 0,6 százalékkal csökkent, de az IFRS-re való áttérés miatt a számok nem teljesen vethetők össze az előző évvel. A Shell-kutakon működő Tesco-boltok forgalma nincs benne.
- Auchan: az adat IFRS szerinti, és az üzemanyag-forgalmat is tartalmazza, ami a hipermarketek mellett működő kutak miatt jelentős tétel.
- Coop és CBA: mindkettő franchise- vagy tagbolti hálózat, a bruttó forgalom a hálózat egészére vonatkozik, nem egyetlen cégre. A Coop üzletszámában olyan kisboltok is szerepelnek, amelyek csak beszerzési partnerek.
- Eltérő üzleti év: a Lidl és a Tesco márciustól februárig, a dm októbertől szeptemberig, a Müller júliustól júniusig számol.
A rangsor ezért a piaci súlyról ad jó képet, a cégek jövedelmezőségéről viszont nem; ahhoz a beszámolók nettó adatai kellenek.
Bruttó forgalom és nettó árbevétel: miért nem egyezik a két szám?
A toplista bruttó forgalma tartalmazza az áfát, és egyes láncoknál a franchise-partnerek vagy tagboltok forgalmát is. A céginformációkban és a beszámolókban szereplő nettó árbevétel áfa nélküli, és csak az adott jogi személyre vonatkozik. Cégvezetői szemmel ez a fontosabb szám, mert ebből jön az eredmény.
| Cég | Nettó árbevétel (Mrd Ft) | Eredmény (Mrd Ft) | Időszak |
|---|---|---|---|
| Lidl Magyarország | 1485 | +34,6 | 2025/26-os üzleti év (február végi zárás) |
| Spar Magyarország | 982 | −21,5 (veszteség) | 2025 |
| Penny | 562 | −0,97 | 2025 |
| Aldi | 533 | −9,6 | 2025 |
| Auchan | 377 | +2,7 | 2025 |
| Tesco-Global Áruházak | 741,4* | −10,3 | 2025/26-os üzleti év (március–február) |
Forrás: a cégek beszámolóiról szóló sajtójelentések (Világgazdaság, 2026. július 31.; Pénzcentrum, 2026. június 1.; Telex, 2026. október 30.). A Lidl, az Auchan és a Tesco eredménye adózott eredmény, a többi lánc eredményének típusát a forrás nem jelölte. * Áfa nélküli bevétel a bérleti díjakkal együtt.
A Lidl 2025-ben 60 milliárd forint kiskereskedelmi különadót fizetett, és több mint 10 ezer embert foglalkoztat, 220 üzlettel. A Spar a 2024-es 24,8 milliárdos veszteség után 2025-ben is 21,5 milliárdos mínuszban zárt; a beszerzési költségei egy év alatt mintegy 50 milliárd forinttal nőttek. A Penny a 2024-es 4,7 milliárdos nyereség után került mínuszba. Hogy a különadó és az árrésstop hogyan hat az árrésre és az eredményre, arról az élelmiszerlánc-piac szabályozásáról szóló cikkünkben írtunk részletesen.
A diszkontok felemelkedése
A 2025-ös adatok legfontosabb üzenete a diszkontláncok térnyerése. A kilenc legnagyobb lánc 8032 milliárd forintos forgalmából a Lidl, az Aldi és a Penny együtt 3124 milliárdot, vagyis 39 százalékot ért el, egy százalékponttal többet, mint egy évvel korábban. Ez az arány 2010-ben 14, 2015-ben 19 százalék volt. A hipermarketes láncok (Auchan, Spar, Tesco) részesedése 33 százalékra csökkent, a magyar tulajdonú CBA, Coop és Reál együtt változatlanul 28 százalékot tett ki.
A háttérben a vásárlói viselkedés áll. A KSH adatai szerint az élelmiszer-jellegű üzletekben 2025-ben 9994 milliárd forintot költöttek el, mintegy 6 százalékkal többet, de a forgalom volumene csak 2,5 százalékkal nőtt. A vásárlók tehát drágábban, de nem sokkal többet vásárolnak, és ebben a helyzetben a szűkebb kínálatú, alacsonyabb árszintű diszkontok nyernek.
A diszkontok között is van szórás. A Lidl a Trade magazin szerint kétszámjegyű ütemben nőtt, a Penny a HVG szerint 8 százalékkal, az Aldi viszont csak 1,6–2,4 százalékos sávban, és 2025-ben első alkalommal szorult a Penny mögé. A diszkontmodell tehát nem önmagában garancia: a bolthálózat sűrűsége és a helyszínek minősége legalább annyit számít, mint az árszint.
Konszolidáció a magyar láncoknál
A magyar tulajdonú szektorban a legnagyobb változás a CBA és a Kerekes-lánc egyesülése volt. A Kerekes 2024-ben 492 üzlettel és 148,2 milliárd forintos bruttó forgalommal a toplista 12. helyén állt; a két lánc együtt 2025-ben nagyjából 25 százalékos növekedést mutatott, ami főleg az összevonás hatása.
A boltszám összességében csökken. A Világgazdaság Trade magazin-összefoglalója szerint Magyarországon nagyjából 18 ezer élelmiszer-kiskereskedelmi üzlet működik; 2025-ben mintegy 450 bezárt, miközben 400–420 független bolt csatlakozott valamelyik lánchoz vagy franchise-hálózathoz. A független kisboltok számára a beszerzési előnyök miatt egyre inkább a lánchoz tartozás a túlélés útja.
Drogériák és online: a gyorsabban növő csatornák
A drogériák a teljes piacnál gyorsabban nőnek: a YouGov adatai szerint értékben 8,3 százalékkal bővültek 2025-ben, a dm a Trade magazin szerint kétszámjegyű növekedést ért el. A dm és a Rossmann 2024-ben együtt több mint 520 üzletet működtetett, és a toplistán a 10. és 11. helyen állnak.
Az online FMCG-értékesítés a YouGov szerint 13,4 százalékkal nőtt 2025-ben. A teljes e-kereskedelmi piacot a PwC mintegy 2100 milliárd forintra becsüli 2025-re; a 15 legnagyobb online kereskedő együtt 622 milliárd forint bruttó forgalmat ért el. Az online toplista élén az Alza és a Kifli.hu áll, a piac pedig a hagyományos kiskereskedelemnél jóval szétaprózottabb: a három legnagyobb szereplő részesedése nagyjából 13 százalék. Erről részletesebben a webáruház-piacról szóló elemzésünkben olvashatsz.
Mit jelent ez a beszállítóknak és a kisebb kereskedőknek?
A koncentráció a beszállítók oldalán erős alkupozíciót jelent a láncoknak: a három diszkont együtt a nagy láncok forgalmának közel kétötödét adja, így egy lista- vagy polcpozíció elvesztése egy élelmiszer-gyártónak komoly bevételkiesést jelenthet. A sajátmárkás termékek arányát a diszkontok erősödése tovább növeli.
A kisebb kereskedőknek három irány maradt: a franchise- vagy beszerzési társuláshoz csatlakozás, a specializáció (friss áru, helyi termék, szolgáltatás), illetve az online csatorna. Bármelyiket választod, az akciós kommunikáció szabályai ugyanazok, mint a nagyoknál; a novemberi szezon előtt érdemes átnézni a Black Friday szabályait. A láncok helyét a teljes magyar gazdaságban a legnagyobb magyar cégek rangsora mutatja meg.
A következő évek kérdése, hogy belép-e új szereplő, és mi lesz a Tescóval. A Lidl tulajdonosa, a Schwarz-csoport Kaufland-márkájának magyarországi belépéséről a Világgazdaság 2026 júliusi cikke szerint nincs döntés, a cég az üzletméret- és boltnyitási korlátozásokat nehezítő tényezőként említi. A Tesco 2026. október 30-án bejelentette, hogy cseh és szlovák üzletágát eladja az Ahold Delhaize-nek; a magyar üzletág a Telex szerint nem része az ügyletnek, a Tesco tulajdonában marad, bár a cég továbbra is minden lehetőséget megvizsgál a jövőjére.
Gyakori kérdések
Melyik a legnagyobb kiskereskedelmi lánc Magyarországon?
A Lidl. A Trade magazin előzetes adatai szerint bruttó forgalma 2025-ben 1801,6 milliárd forint volt, nettó árbevétele a február végén zárult üzleti évben 1485 milliárd forint.
Mi a különbség a bruttó forgalom és a nettó árbevétel között?
A bruttó forgalom tartalmazza az áfát, és egyes láncoknál a franchise-boltok forgalmát is. A nettó árbevétel áfa nélküli, és csak az adott cég beszámolójára vonatkozik.
Hány bolt van Magyarországon?
A Világgazdaság Trade magazinra hivatkozó összefoglalója szerint nagyjából 18 ezer élelmiszer-kiskereskedelmi üzlet működik; 2025-ben mintegy 450 zárt be.
Miért veszteségesek a nagy láncok?
A forgalom nő, de a beszámolók szerint a költségek gyorsabban emelkednek, és a kiskereskedelmi különadó, illetve az árrésstop szűkíti a mozgásteret. 2025-ben a Spar, az Aldi és a Penny, a 2025/26-os üzleti évben a Tesco is veszteséggel zárt.



